Denní aktuality

V Teplicích staví novou dialýzu za 100 milionů korun

14.03.2019 09:47 - ČTK / foto: shutterstock.com
Nové dialyzační středisko za 100 milionů korun staví v Teplicích jeden z největších světových výrobců zdravotnické techniky a pomůcek - nadnárodní firma B Braun.

Společnost v Ústeckém kraji provozuje čtyři dialyzační střediska v Teplicích, Duchcově, Litoměřicích a Roudnici nad Labem. ČTK to řekl vedoucí lékař teplické dialýzy Petr Hartl u příležitosti Dne ledvin, který připadá na čtvrtek 14. března.

Dialýzu v Teplicích provozuje B Braun od začátku 90. let. Dosud ale středisko sídlilo v teplické nemocnici, která patří pod Krajskou zdravotní. "Nájemní smlouva skončila. Proto jsme začali se stavbou nového dialyzačního střediska naproti nemocnici v blízkosti zastávky MHD. Bude to moderní klimatizované pracoviště s nejlepšími technologiemi. Kapacita se zvýší na 30 lůžek a provoz bude ve dvou směnách," uvedl Petr Hartl. Dodal, že v průběhu stavby, tedy do září letošního roku, pacienty dialyzují na pracovištích v Duchcově a Litoměřicích.

Na dialýzu musí chodit pacienti, jimž selhávají nebo selhaly ledviny. Onemocnění ledvin jsou přitom velmi zrádná, protože nebolí. Zhruba polovina dialyzovaných pacientů se do středisek dostává kvůli selhání ledvin přímo z ulice. Podle lékaře Hartla tito lidé přicházejí na dialýzu v daleko horším stavu než ti, kteří se už léčí v nefrologických poradnách a ordinacích. I proto se každoročně pořádá Den ledvin, který má pacienty na onemocnění upozornit. "Jen síť dialyzačních středisek B Braun Avitum letos otevře po celé České republice a na Slovensku k bezplatnému vyšetření celkem 44 nefrologických pracovišť," doplnil ředitel sítě dialyzačních středisek B Braun Martin Kuncek. Pacientům na lačno při návštěvě vyšetří moč, krev a krevní tlak. Na základě výsledků pak lékaři rozhodnou, zda potřebují odbornou pomoc. Místa, kde se mohou nechat pacienti ve střediscích B Braun nechat vyšetřit, jsou dostupná na webových stránkách www.svetovydenledvin.cz.

Deset procent ledvin k transplantaci je od živých dárců

Méně než deset procent ledvin k transplantaci loni bylo od živých dárců. Z celkem 508 transplantovaných to bylo 47. Podle odborníků by jich mělo být víc, protože jsou většinou kvalitnější než od mrtvých. Chtějí proto podporovat dárcovství mezi příbuznými i od altruistických dárců, řekli dnes zástupci České nefrologické společnosti a dialyzačních středisek na tiskové konferenci ke Světovému dni ledvin.

"ČR je z pohledu transplantologie na špici v Evropě. Máme velmi dobře rozvinutý program od zemřelých dárců. Rozvinuté země mají program darování od žijících daleko větší," řekl přednosta Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Ondřej Viklický. V Česku bylo loni transplantováno 508 ledvin, v Německu zhruba polovina.

Ledviny od živých dárců mají podle něj o u příjemců daleko lepší výsledky. Zemřelí dárci jsou totiž většinou starší lidé, kteří mají mrtvici, a kvalita jejich ledvin už tak není ideální. Připomněl, že živý dárce ledviny je před zákrokem velmi podrobně vyšetřen. "Musíme vědět, že živého dárce nijak nepoškodíme," dodal.

Na téměř každého pacienta se selháváním ledvin je podle Viklického potřeba se dívat jako na možného příjemce transplantované ledviny. Do dialyzačních středisek jich v Česku chodí na čištění krve přístrojem, který nahrazuje funkci ledvin, asi 7000. Do střediska musejí docházet na čtyři až šest hodin třikrát týdně.

Pacienti se selháním ledvin často nemohou normálně pracovat a jsou v invalidním důchodu. Pociťují také bolesti zad nebo kloubů či deprese a úzkosti. Pacienti smí vypít jen půl až tři čtvrtě litru tekutiny denně, trápí je proto i pocit žízně.

Stav svých ledvin si lidé mohou orientačně zjistit i přes internet na webu Ledvinová kalkulačka. Ta z otázek na zdravotní stav a rodinnou anamnézu odhadne riziko a případně doporučí návštěvu odborníka. Ve čtvrtek 14. března jsou pro zájemce otevřená i dialyzační střediska. Vyšetření trvající asi 15 minut odhalí případné problémy s ledvinami.

Zdravotní pojišťovny vydávají na léčbu onemocnění ledvin miliardy korun ročně. Průměrné náklady jednoho pacienta byly asi 550.000 korun. Pro systém veřejného zdravotního pojištění je tak dlouhodobě levnější transplantace ledviny, pojišťovny proto motivují centra, aby vhodné pacienty vyhledávaly. Od letošního roku mají dialyzační střediska navíc možnost získat další peníze za to, že mají jejich pacienti dobrou hladinu hemoglobinu a fosforu a že středisko předává informace do registru.

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.