Denní aktuality

Více potravinových alergií dětí znamená vyšší riziko astmatu

10.05.2019 08:41 - ČTK / foto: shutterstock.com
Dvě a více potravinových alergií u dítěte znamená podle odborníků v pozdějším věku vyšší riziko astmatu.

Astma se pojí častěji také s atopickým ekzémem. Na dnešní konferenci k Světovému dni astmatu to řekl alergolog Martin Fuchs. Astma je nejčastější dětskou chronickou nemocí, trpí jím deset až 12 procent dětí, v dospělém věku u části z nich vymizí.

"Děti s potravinovými alergiemi budou mít v pozdějším věku šestkrát častěji těžké astma," uvedl Fuchs. Prevencí je podle něj včasné zavádění potravin, které jsou možným alergenem, jako vejce, mléko či mouka, a ošetřování kůže jako prevence před ekzémy.

Atopický ekzém, neboli kožní zánět většinou alergického původu, a alergie na potraviny jsou u obou pohlaví stejně časté, ekzém má asi deset až 20 procent dětí a nějaký druh potravinové alergie necelá tři procenta. Nejčastější je na různé druhy ovoce jako jsou kiwi, citrusy nebo jablka, dále na rajčata, ořechy, mléko a čokoládu.

Odborníci se zaměřili také na možná rizika astmatu u těhotných. Podle lékařky Bronislavy Novotná z Fakultní nemocnice Brno rodilo v letech 2011 až 2015 téměř pět procent žen s diagnózou astmatu. Častější u nich byl porod císařským řezem a těhotenská cukrovka, u žen s těžšími formami astmatu se děti častěji rodily s nižší porodní váhou.

"V okamžiku otěhotnění má žena tendenci léčbu vysadit, někdy jí to poradí i její lékař," dodal ředitel České iniciativy pro astma Petr Pohůnek z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Průzkum podle Novotné neprokázal, že by u dětí žen léčených s astmatem byl vyšší výskyt vrozených vad.

Příčinou astmatu je chronický alergický zánět sliznice dýchacích cest. Způsobuje ho kombinace genetických vlivů a vlivů z prostředí. Příznaky astmatu jsou zúžení průdušek provázené pískotem při dýchání či kašlem, zejména při zátěži. Pacienti se také budí v noci kvůli potížím s dechem a kašlání. Bez léčby mívají lidé záchvaty těžké dušnosti, které je mohou i ohrožovat na životě. Předcházet jim lze preventivními léky, které pacienti inhalují jednou či dvakrát denně.

Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu alergiků a astmatiků rostou. Spolu s alergiemi je to ročně kolem čtyř miliard korun, na astma jde téměř čtvrtina. Celkově zdravotnictví hospodaří letos přibližně s 320 miliardami korun. Část léků si pacienti hradí sami.

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.