Denní aktuality

Medici chtějí středoškolákům přednášet o prospěšnosti očkování

11.06.2019 08:26 - ČTK / foto: shutterstock.com
Medici z 2. lékařské fakulty Univerzity Kralovy chtějí středoškolákům přednášet o prospěšnosti očkování.

Jsou podle nich budoucími rodiči a zranitelnější tím, že často tráví čas na sociálních sítích, které jsou v současné době častým zdrojem informací o očkování. Odpůrci i zastánci očkování se vzájemně obviňují z informační převahy a neférových argumentů.

"Sílící odpor proti očkování vedl v řadě zemí k tomu, že se očkovat přestalo a vrátily se nemoci, které dříve nebyly," řekl náměstek ministra zdravotnictví a předseda České vakcionologické společnosti Roman Prymula. Dodal, že žádná vakcína není a nemůže být stoprocentně spolehlivá, ani stoprocentně bezpečná.

"Vnímáme nevyváženost diskuse o očkování na sociálních sítích," vysvětlila studentka třetího ročníku Aneta Nyčová. Chystají také interaktivní semináře pro studenty středních škol.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Podíl očkovaných se liší podle regionu, někde klesá i k 80 procentům.

Další očkování jsou nepovinná, některá pro vybrané skupiny zdarma. Například třináctileté děti mohou být očkované proti viru HPV, senioři proti pneumokokovým infekcím či chřipce. Placenou vakcínou proti klíšťové encefalitidě je očkována asi čtvrtina populace.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle lékařů nejsou prokázány. Odpůrci argumentují případy nervového poškození či narušením vývoje dítěte.

Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10.000 korun. Neočkované děti také nepřijímají školky a školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.