Denní aktuality

Léčba nejdražšího pacienta loni stála 74 milionů Kč, má hemofilii

07.06.2019 09:15 - ČTK / foto: shutterstock.com
foto: VZP logo, zdroj VZP
Léčba nejdražšího českého pacienta loni stála 74,12 milionů korun, má hemofilii a pochází z Jihomoravského kraje.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) o tom informovala v tiskové zprávě. Proti nejnákladnějšímu nemocnému z předloňského roku je to o téměř 20 milionů korun víc.

Podle pojišťovny jde o nejvyšší roční výdaje za jednoho pacienta od vzniku veřejného zdravotního pojištění v roce 1997. V roce 2015 dala pojišťovna na léčbu jiného hemofilika 56 milionů korun.

Pacientů s hemofilií je v Česku asi tisícovka, včetně dalších příbuzných poruch krevní srážlivosti, je to více než 5000 nemocných. Nemoc postihuje jen muže, mezi dvaceti nejnákladnějšími pojištěnci VZP je jich sedm. "Dalšími častějšími diagnózami v žebříčku jsou například svalová dystrofie či různé metabolické poruchy," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Léčba hemofile se podle odborníků za posledních 40 let výrazně posunula. Většina nemocných užívá několikrát týdně léky preventivně a nejsou v životě výrazně limitováni. Náklady na léčbu v posledních letech rostou, ročně může stát u jednoho pacienta až desítky milionů korun. Vadný gen přenášejí ženy, které ale až na výjimky hemofilií neonemocní, nemoc postihne až jejich syny.

Nejdražší pacienti v předchozích pěti letech:

2015 2016 2017 2018
Pojišťovna VZP ČPZP ČPZP VZP
Náklady (v milionech Kč) 55,87 48,7 54 74,12
Pohlaví Muž Muž Muž Muž
Diagnóza Hemofilie Hemofilie Hemofilie Hemofilie

zdroj: VZP, ČPZP

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.