Denní aktuality

Svaz pojišťoven: Případů žloutenky ubývá, náklady ale rostou

04.07.2019 07:52 - ČTK / foto: shutterstock.com
Případů žloutenky ubylo za pět let o 15 procent. Náklady naopak rostou, protože přibývá chronicky nemocných, zejména se žloutenkou typu C, u nichž se používají drahé léky.

Informoval o tom Svaz zdravotních pojišťoven. Nemocných hepatitidou C, která se přenáší krví, je asi 50.000, lékaři ji nově odhalí asi u 1000 lidí ročně.

"Za posledních pět let ubylo případů žloutenky o zhruba 15 procent. Za stejné období ale vystřelily celkové náklady na léčbu násobně ze zhruba 150 milionů v roce 2014 na 1,2 miliardy v loňském roce," uvedl prezident svazu pojišťoven Ladislav Friedrich.

Akutních pacientů se žloutenkou A, jejíž nákaza se šíří špinavýma rukama, kontaminovanou vodou nebo potravinami, ubylo podle něj o dvě třetiny. U typu B, která se šíří tělními tekutinami, ubylo pacientů asi o deset procent. Chronických pacientů s typem B či C ale neubývá. "Vlivem zavedení nových léků mohou být třeba u typu C náklady na jednoho pacienta okolo 100.000 korun ročně," dodal Friedrich.

Podle jím citované studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti je v běžné populaci nemocí zasaženo 0,3 procenta lidí, mezi injekčními uživateli drog 35 procent a mezi dlouhodobými uživateli drog i více než 60 procent. Snižovat výskyt nemoci se daří díky programům bezplatné výměny injekčních stříkaček, kterému se věnují neziskové organizace. Ministerstva zdravotnictví a sociální péče jim na ně pro letošní rok ale snížila dotace o 25 a 30 procent, což může péči omezit.

Odborníci upozorňují, že žloutenku typu C, která se může rozvinout až v cirhózu jater, nelze spojovat jen s drogově závislými. Tisíce lidí se mohly nakazit při operaci nebo porodu do roku 1992, kdy se krevní transfuze ještě na tento virus netestovaly. Zatímco u narkomanů je při nakažení z injekční jehly pravděpodobnost rozvinutí chronické hepatitidy C asi 50 procent, u transfuze do roku 1992 je až osmdesátiprocentní, protože jde o velkou dávku krve.

Chronickou žloutenku C má v Česku asi 50.000 lidí, ročně se odhalí asi 1000 nových. Často ale o nemoci nevědí, protože příznaky nejsou výrazné, může to být nechutenství nebo únava. Cirhóza jater se rozvine asi u 20 až 30 procent nemocných.

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.