Denní aktuality

Telemedicínu by v Česku mohly využívat statisíce pacientů

06.09.2019 14:51 - ČTK / foto: shutterstock.com
Několik stovek tisíc až milion chronicky nemocných lidí by v budoucnu mohlo v Česku využívat výhody telemedicíny, s jejíž pomocí lékaři na dálku sledují zdravotní stav pacientů.

Novinářům to po podpisu smlouvy s ministerstvem zdravotnictví o zřízení kompetenčního místa pro elektronické zdravotnictví řekl vedoucí Národního telemedicínského centra při Fakultní nemocnici Olomouc Miloš Táborský.

Telemedicína se zaměřuje na předávání informací například o krevním tlaku či srdečním tepu mezi pacientem a lékařem pomocí telekomunikačních a informačních technologií. Používají se k tomu e-maily, mobilní aplikace a měřicí přístroje s bezdrátovým přenosem signálu. Díky tomu může lékař zjistit aktuální stav pacienta a na dálku mu poradit nebo poskytnout službu. Telemedicína by mohla být velkým přínosem například pro obyvatele odlehlých oblastí, kteří nyní kvůli běžnému vyšetření musí za lékařem jezdit i desítky kilometrů daleko.

"Potenciál pro klinickou telemedicínu je opravdu obrovský, protože když si uvědomíme, že v ČR máme milion pacientů s cukrovkou, zhruba 2,5 milionu pacientů s vysokým krevním tlakem a zhruba milion pacientů, kteří mají koronární aterosklerózu, tak je to obrovský počet. Ve finále to jistě rezultuje statisíce až milion pacientů, kteří by mohli dlouhodobě profitovat z klinicky orientované telemedicíny," uvedl Táborský.

Olomoucké kompetenční centrum pro eHealth bude mít na starost hodnocení bezpečnosti i dopadu telemedicíny a elektronického zdravotnictví například na počet hospitalizací a návštěv ambulancí i ekonomické přínosy a studie proveditelnosti. Elektronickou formu by v budoucnu měly mít vedle receptů také lékové záznamy či neschopenky. Systém umožňuje sdílení dat zdravotnických zařízení a laboratoří i elektronické objednávání pacientů.

"Elektronizace zdravotnictví je v České republice zatím v plenkách. Nicméně na ministerstvu nyní pracujeme na novém zákonu, který vytvoří podmínky pro její rozvoj, definuje pravidla hry a podpoří tak rozvoj elektronizace v podmínkách českého zdravotnictví," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Národní telemedicínské centrum v Olomouci se několik let zaměřuje na výzkumné aktivity. "Využitím IT a telemedicíny se vytvářejí možnosti pro zvyšování komfortu, dostupnosti a bezpečnosti zdravotní péče. Zvolili jsme přitom cestu jednoho specializovaného centra, které koordinuje tyto aktivity napříč všemi obory a úzce spolupracuje s úsekem IT," podotkl ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Olomoucké pracoviště je podle ministra v oblasti telemedicíny lídrem, proto se z něj stane kompetenční centrum pro elektronické zdravotnictví. Aby se však telemedicína v příštích letech mohla zavést do běžné praxe, tak je podle ministra třeba dohodnout se zdravotními pojišťovnami systém úhrad tohoto nového typu zdravotní péče. "Jednání už probíhají," dodal Vojtěch.

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.