Kapitoly z gynekologie

Kouření v těhotenství významně zvyšuje u dítěte riziko strabismu

15.02.2019 12:32 - ČTK / foto: shutterstock.com
Odborný časopis Acta Ophthalmologica publikoval analýzu 11 relevantních článků týkajících se vztahu mezi kouřením matky v těhotenství a následným rozvojem strabismu v dětském věku.

Strabismus je jedna z nejčastěji diagnostikovaných očních vad u dětí, při které spolu nejsou při fixaci předmětu obě oči sladěny. Strabismus není spojen pouze s poruchou binokulárního vidění, ale u dětí může spouštět také emoční poruchy.

Podle analýzy bylo kouření během těhotenství asociováno se 46% zvýšením rizika, že se unarozeného dítěte rozvine strabismus již v ranném dětství. Kouření více než 10 cigaret denně během těhotenství pak zvyšovalo riziko rozvoje strabismu u dítěte dokonce o 79 %.

„Kouření matek v době těhotenství je významným problémem v oblasti veřejného zdraví, zvláště ve vyspělých zemích, a jeho negativní účinky na zdraví očí jejich potomků si zasluhují naši pozornost,“ říká hlavní autor článku Dr. Zuxun Lu, z Huazhong University of Science and Technology v Číně.

(svat)

Zdroj: https://newsroom.wiley.com/press-release/acta-ophthalmologica/smoking-during-pregnancy-may-lead-childhood-eye-condition

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.