Kapitoly z kardiologie

Apple výrobcem EKG. Umístil senzor do hodinek

02.02.2019 16:36 - ač / foto: shutterstock.com
Technologický obr Apple představil vlastní EKG zabudovaný v nové řadě chytrých hodinek Apple Watch.

Hodinky umí zároveň detekovat fibrilaci síní. Příslušné aplikace pustí na americký trh do konce letošního roku. Je to první produkt této společnosti potvrzený americkou agenturou FDA jako zdravotnický prostředek, a to v kategorii rizika třídy II. Apple patří mezi firmy s největší tržní hodnotou na světě a to, že vstoupil na trh zdravotnických prostředků, vnímají analytici jako významné pro celé odvětví. Očekává se, že to povzbudí i další velké technologické firmy v jejich aktivitách ve zdravotnictví.

Aplikace EKG a sledování srdečního rytmu v Apple Watch nemají podle FDA nahradit stávající metody a léčbu, ani návštěvu lékaře, ale doplnit je o nové informace. Technologie není zdaleka tak dokonalá jako nemocniční EKG. Ani detekce fibrilace síní nemusí zachytit každou nepravidelnost. Její přínos je zejména v tom, že odhalí problémy u lidí, kteří o nich dosud nevěděli. Výsledky se zaznamenávají do zdravotní aplikace pacienta, která nabízí možnost vytvořit pdf soubor a sdílet ho se zdravotníky.

„Může to být doplněk naší rozšiřující se výzbroje diagnostických nástrojů pro rozpoznání fibrilace síní, která může být přerušovaná a asymptomatická,“ uvedl Dr. Lin Yee Chen, koordinátor Centra fibrilace síní University of Minnesota pro American Heart Association News. „Je to fascinující technologie, která snad může pomoct zmírnit zátěž populace fibrilací síní. Dříve ji rozpozná umožní tak předejít komplikacím,“ dodal.

Oficiálního představení nové generace hodinek Apple Watch se zúčastnil prezident Americké kardiologické asociace Dr. Ivor Benjamin. „Zaznamenávání smysluplných dat o srdci v reálném čase přináší změnu toho, jak praktikujeme medicínu,“ uvedl Dr. Benjamin. „Podle mých zkušeností lidé často uvádí příznaky, které se ale nevyskytují při návštěvě lékaře. To je důvod, proč jsou informace životně důležité - informace o každodenním životním stylu člověka a jeho specifická zdravotní data,“ dodal. Asociace sice nepodporuje ani chytré hodinky ani žádné jiné produkty a neměla ve vývoji aplikace Apple EKG žádnou roli, dr. Benjamin ovšem podle American Heart Association News uvedl, že je tato organizace pro veškerý pokrok v nástrojích, které mohou pomoci v boji proti srdečním chorobám.

EKG Applu není zcela ojedinělé. Například menší společnost AliveCor nabízí také miniaturní EKG. Buď jako přídavné zařízení ke smartphonu, nebo od loňského listopadu i jako senzor zabudovaný do náramku chytrých hodinek Apple Watch. Podle magazínu TechCrunch navíc AliveCor čeká na schválení FDA pro nové mini EKG, které bude šestisvodové. Standardem ve zdravotnických zařízeních jsou v současnosti 12svodová EKG, pacientská mini EKG včetně Apple Watch mají obvykle jeden jediný svod, nanejvýš dva. Senzory pro EKG nabízí i další firmy. To, že si člověk může sám doma během 30 vteřin orientačně změřit EKG, bude čím dál běžnější.

„I nadále budeme svědky toho, že budou nositelné technologie (wearables) přecházet hranici a budou regulovány jako zdravotnické prostředky,“ řekl magazínu The Verge Jon Speer, spoluzakladatel společnosti Greenlight Guru, která nabízí služby pro výrobce zdravotnických pomůcek. „Jen si představte věci, které jsou ukazatelem zdraví: krevní tlak, dechová frekvence, možná i řízení diabetu. Zdá se, že možnosti jsou nekonečné,“ prohlásil Speer.

Už dnes je nespočet pacientských digitálních senzorů srdečního tepu a pohybu, objevují se nositelná zařízení pro sledování spánku, měření srdečního tlaku i EEG. Nová řada Apple Watch umí i detekovat pád. Zařízení společnosti AliveCor schválené FDA pozná hyperkalemii.

(ač)

Zdroj: MT

 
PARTNEŘI:

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost. Bez přihlášení lze navštívit pouze sekci edukace pro pacienty (více v prohlášení).

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
V souladu se zákonem č.101/2000 Sb. v platném znění tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováním mé e-mailové adresy, kterou poskytuji prostřednictvím služby Kapitoly-online.cz, a zároveň uděluji souhlas k použití mého elektronického kontaktu ve smyslu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, k zasílání elektronických materiálů souvisejících s využíváním služeb Kapitoly-online.cz.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit se všemi podmínkami a zadat emailovou adresu.
Souhlasím
Nesouhlasím

Pokud ještě není zadaná e-mailová adresa ověřena, bude na ni automaticky zaslán email, po jehož potvrzení budete moci pokračovat na další obsah.